skola_titulka_orezana dscn4997 dscn4982 dscn4984 dscn4991 dscn4993 dscn4995 dscn4996 dscn4998 dscn4999 dscn4980 dscn2987_small dscn2988_small

Literárno-poznávacia exkurzia - Orava

Žiaci 6. a 7. ročníka sa 6. mája 2019, pod vedením Mgr. M. Truchlikovej a Mgr. E. Gomolovej,  zúčastnili literárno-poznávacej exkurzie. Spoločne putovali Oravou po stopách našich slovenských autorov – Martina Kukučína a Pavla Országha Hviezdoslava.

Prvou zastávkou v ich putovaní bol rodný dom Martina Kukučína v Jasenovej.  Formou výkladu a prehliadky expozície rodného domu autora sa dozvedeli o jeho živote, diele i spôsobe tradičného dedinského života.

V Dolnom Kubíne navštívili Múzeum Pavla Országha Hviezdoslava. Prehliadka expozície bola sprevádzaná odborným výkladom. Žiaci si prezreli obrazový, textový materiál  i osobné predmety z pozostalosti autora.

 

Návštevu Dolného Kubína  zakončili prehliadkou Čaplovičovej knižnice. Žiaci sa dozvedeli zaujímavosti zo života Vavrinca Čaploviča, vzdelanca a súkromného zberateľa kníh.                         

Na vlastné oči mali možnosť uvidieť rukopisy a inkunábuly siahajúce do roku 1500, Čaplovičove múzeálne  predmety či staré tlače.

Ďalšie kroky našich žiakov viedli do Oravskej Lesnej. Oravskou lesnou železnicou sa presunuli zo stanice Tanečník do stanice Sedlo Beskyd  (935 m n. m.).  Panorámu oravskej prírody sledovali z vyhliadkovej veže, život Goralov im názorne priblížila goralská drevenica.

Poslednou zastávkou našich žiakov bola návšteva Slovenského orloja v Starej Bystrici, ktorý je jedným z najmladších orlojov vo svete.

Mgr. M. Truchliková