skola_titulka_orezana dscn4997 dscn4982 dscn4984 dscn4991 dscn4993 dscn4995 dscn4996 dscn4998 dscn4999 dscn4980 dscn2987_small dscn2988_small

Exkurzia piatakov v Čadci

30.1.2024 sme sa s piatakmi vybrali do Čadce na exkurziu. Plán bol jasný: Chceme vidieť múzeum, knižnicu a archív. V múzeu nám pán historik Turóci porozprával o čadčianskej histórii aj o objavenom poklade. Diskutovali sme s ním aj o práci historika. Povedal nám čo-to aj o Svrčinovci a jeho minulosti. Pracovníčky mestskej knižnice nám predstavili, ako to tam funguje. Oddychovali sme, videli sme rozprávkovú miestnosť, skúmali mapu kysuckých spisovateľov, navštívili pamätné izby, dokonca sme sa stretli s pánom spisovateľom Ladislavom Hrubým, ktorý sa s nami rád aj odfotil. V archíve sme mohli nahliadnuť do triednych výkazov z roku 1924, pozreli sme si cenné listiny z čias Bela IV. a Márie Terézie, skúsili sme, koľko váži najťažšia kniha v archíve a prezreli sme si aj najstaršiu knihu v archíve. Dostali sme sa aj do skladu listín a dokumentov, ktorý nie je prístupný pre verejnosť. Exkurzia bola veľmi poučná a nevšedná. Deťom sa výlet páčil a odporúčajú ho aj ostatným triedam.

Mgr. Šteinigerová, Mgr. Strýčková