„SPOLOČNE PROTI ŠIKANE!“

Šikanovanie je v súčasnosti celosvetovým problémom. Úplne odstrániť tento negatívny jav zo spoločnosti je veľmi náročné a ťažko realizovateľné. Šikanovanie má rôzne podoby. V drvivej väčšine prípadov prebieha v skrytosti a jeho obete ho v tichosti trpia. Veľmi veľkú úlohu zohráva i nevšímavosť  a ľahostajnosť okolia.

My nie sme ľahostajní voči dianiu okolo nás! Spoločne neustále bojujeme voči tomuto negatívnemu javu. Účinnou zbraňou v boji so šikanou je prevencia. Prevencii šikanovania sme intenzívnejšie venovali v našej  škole mesiac marec. Preventívne činnosti sa niesli pod heslom: „SPOLOČNE PROTI ŠIKANE!“

Rôznorodými aktivitami sme rozvíjali u žiakov sociálne zručnosti a kompetencie, ako správne a nenásilne riešiť konflikty, schopnosť vzájomnej tolerancie, empatie i asertivity. Paleta preventívnych činností bola naozaj pestrá. Žiaci so svojimi pedagógmi diskutovali na tému šikany, charakterizovali jej aktérov, zamýšľali sa nad príčinami jej vzniku i následkami. Vzájomnú empatiu, toleranciu a asertivitu rozvíjali spoločnými aktivitami triednych i medzitriednych kolektívov, v rámci ktorých sa navzájom detailnejšie spoznávali. Formy práce pedagógov a žiakov boli rôzne, napr.: brainstorming, debaty, diskusie, hry, dramatizácie, športové zápasy, tvorba posterov a i.

Mgr. M. Truchliková